Historie a současnost

Dnešní Divadlo Archa sídlí v prostorách původního divadla D34, následně Divadla E. F. Buriana, v budově funkcionalistického bankovního paláce (Legiobanka) v rondokubistickém stylu vystavěného v letech 1937-1939. Autorem návrhu byl architekt František Marek a nové řešení interiéru je dílem architekta Ivana Plicky, divadelní technologie jsou realizovány podle Miroslava Meleny.

Současnost

V letech 2020 – 2023 se Divadlo Archa zaměřuje na tématické okruhy „Rozdělená společnost“, „Společnost 4.0“  a  „Kořeny budoucnosti“. Tato tři témata rámují jak výběr jak hostujících představení, tak vlastní tvorbu divadla.

Divadlo Archa bude v tomto období uvádět vlastní inscenace, individuální jednorázové projekty, představení vzniklá v koprodukci a představení pozvaná k hostování. Bude se zaměřovat na multidisciplinární projekty, které budou propojovat nejen jednotlivé umělecké žánry, ale také umění a sociální aktivity. Divadlo Archa se bude zabývat celou šíří scénických umění, kterou tvoří divadlo, tanec, hudba a multimediální projekty. Vedle vlastních představení, která vzniknou v produkci či v koprodukci divadla, bude uvádět představení zahraničních a domácích souborů. Divadlo Archa se bude nadále aktivně zapojovat do mezinárodních koprodukcí, ať v rámci Evropské unie, nebo s partnery mimo EU.

Divadlo Archa bude klást důraz na vzdělávací aktivity spojené s uměním, na vytváření speciálních participačních projektů a na umělecké projekty se sociálním přesahem. Při tvorbě dramaturgického plánu vychází z aktuálních trendů v evropském performativním umění, které soustavně sleduje nejen díky zapojení do evropských sítí, ale také díky intenzivní spolupráci s domácími a zahraničními partnery. Programová skladba a tvůrčí činnost Divadla Archa vychází ze stanovených tematických okruhů a bude strukturována rámcovou modulární dramaturgií. Sedm dramaturgických modulů tvoří:

Archa.Fresh – rezidence nových umělců
Archa.Create – nové a stávající projekty uznávaných umělců
Archa.Connect – hostování a mezinárodní spolupráce
Archa.Music – koncerty, hudební pořady
Archa.Forum – debaty, přednášky, udílení cen
Archa.Fest – festivaly a přehlídky
Archa.Lab – vzdělávání

Projekty mladých umělců jsou rozvíjeny pod záštitou Archa.lab a v rámci jeho rezidencí. Mezinárodní letní škola Divadla Archa slouží jako platforma pro experimentování a výzkum v oblasti dokumentárního divadla. Divadlo Archa se dlouhodobě orientuje na dokumentární divadlo a divadlo se sociálním přesahem. V rámci programu Archa.školám nabízíme dopolední uvedení představení pro školy, vždy doprovázené debatou s umělci po skončení představení. Pořádáme také interaktivní dílny dokumentárního pro studenty i pedagogy. Program Archa.školám klade důraz na rozvoj kritického myšlení, aktivního občanství a umění otevřené a kultivované debaty.

Divadlo Archa vydává tištěný česko-anglický dvouměsíčník Archa.noviny, kde kromě programu publikujeme rozhovory s tvůrci, informujeme o dění v Arše i kolem ní.

V březnu 2020 spouští Archa také svou první sérii podcastů na audio platformě Archa.radio.

Divadlo Archa je členem IETM - mezinárodní sítě pro současná scénická umění a
Asociace nezávislých divadel ČR.

 

Historie

Divadlo Archa vzniklo na základě konceptu Ondřeje Hraba jako produkční dům bez stálého souboru. Po rekonstrukci v letech 1991 až 1994 bylo slavnostně otevřeno 5. června 1994 společným vystoupením japonského tanečníka Mina Tanaky a amerického hudebníka Johna Calea.

Divadlo Archa během své existence hostilo řadu osobností domácího i světového umění, jakými jsou například režiséři Robert Wilson, Peter Brook, Peter Schumann, Anne Bogart, choreografové a tanečníci Wim Vandekeybus, Anna Teresa de Keersmaeker, Min Tanaka či Jan Fabre, hudebníci David Byrne, Randy Newman, Philip Glass, Lou Reed, Patti Smith, The Residents, Meredith Monková, Einstürzende Neubauten, Diamanda Galás, Tindersticks, White Stripes, The National, CocoRosie a mnoho dalších. Hrály tu soubory Royal Shakespeare Company, Cheek By Jowl, Ultima Vez, DV8, Handspring Puppet Company či Dogtroep. Jedno ze svých posledních vystoupení zde měl americký básník Allen Ginsberg.

Svou výjimečnou dramaturgií, inovativními projekty přesahující umělecké žánry i nadstandardním technickým zázemím si Archa nejen v České republice získala pověst významné progresivní scény. Mnohé z projektů Divadla Archa získaly mezinárodní ohlas a byly uvedeny v zahraničí, například na festivalech v Bonnu, Johannesburgu, Londýně, Kjótu, Tokiu, Soulu, New Yorku, Pekingu, Bělehradě či Bruselu.

V Divadle Archa vzniká každoročně alespoň jeden původní projekt. Ve světové premiéře v květnu 2008 uvedlo Divadlo Archa poslední hru Václava Havla: Odcházení v režii Davida Radoka. Od roku 2010 Divadlo Archa pravidelně pořádá mezinárodní festival dokumentárního divadla AKCENT, který prosazuje nový pohled na funkci umění v sociálním kontextu. Českému publiku Archa představila tvorbu argentinské režisérky Loly Arias, berlínského souboru She She Pop, britsko-německé skupiny Gob Squad, newyorkského souboru Pallisimo, belgického produkčního domu Campo či vlámského filosofa a performera Pietra De Buyssera či čínského nezávislého souboru Living Dance Studio.

Společný projekt Archy a Living Dance Studia Obyčejní lidé v režii Jany Svobodové a čínské choreografky Wen Hui, který kombinuje principy dokumentárního divadla a tance, byl uveden v roce 2019 v hlavním programu festivalu v Avignonu a Festival d'Automne v Paříži.


Média

Archa vznikla v období nadšení a naivity devadesátých let, přiznal její ředitel – Novinky.cz, Alex Švamberk, 2. 6. 2019

Archa je proměnlivá a stále v pohybu. Ondřej Hrab a Jana Svobodová bilancují 25 let existence scény – ArtCafé, ČRo Vltava, 7. 6. 2019

Ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab: Největší krizi jsme zažili při povodních – S vámi v Praze? ČRo na Youtube, 4. 6. 2019

Divadlo Archa slaví 25 let – ArtZóna, Česká televize, 28. 5 2019




 

Ke stažení

Dramaturgie Divadla Archa 2020–2023