BUSKING UN/LIMITED
Spielraum Kollektiv / Archa.lab / Divadlo Archa
 
divadlo  

Praha byla donedávna jedním z nejoblíbenějších měst pouličních umělců, buskerů. Romantické ideály se ovšem vždy střetávaly s konflikty, nejen mezi lidmi bydlícími nad hlučnými ulicemi a buskery, ale i mezi pouličními umělci samotnými. Co k buskerům jako Pražané cítíme? Závist? Opovržení? Bezmoc? Chceme, nebo nechceme pouliční umění v Praze? Spielraum Kollektiv přivádí na scénu nejlepší představitele pražského buskingu. Divadelní událost, která vás vtáhne do hry, ve které jde o svobodu, o umění a také o peníze.

Pouliční umění má v Praze dlouhodobou tradici. Poslední čtyři roky neregulované svobody způsobily enormní příliv buskerů. Praha se stala Mekkou pouličního umění. Negativní stránkou je eskalující boj o místo a pozornost - nejen mezi buskery a obchodníky, ale i mezi buskery samotnými. Jak se změnila situace s novou kontroverzní vyhláškou? Bude klid? Nahradí buskery reproduktory obchodů a barů?

A jaká je realita, sny i obavy pouličních umělců? Jak fungují nepsaná pravidla ulice? Divadelní událost, ve které reální pouliční umělci vyprávějí své autentické příběhy získala nominaci Cen Divadelních novin 2016.



Spielraum Kollektiv - Linda a Mathias Straubovi jsou současnými rezidenty programu Archa.lab Divadla Archa. Vývoj dění kolem pražského pouličního umění sleduje skupina od roku 2014. Dokumentární divadelní představení BUSKING UN/LIMITED vzniklo v rámci projektu BUSKING = ASKING. Součástí tohoto projektu byl také kmen živých soch Kings of Busking na Pražském Quadriennale 2015 nebo říjnová diskuze rezidentů, buskerů a politiků v Divadle Archa. K výrazným rysům předchozích projektů Spielraum Kollektiv patří inovativní způsoby zapojení diváka do hry a důraz na práci s prostorem. Při své experimentální tvorbě skupina často vychází z principů pohybového a divadla se sociální tématikou.

www.facebook.com/spielraumkollektiv

 "Tento typ produkce neslouží k tomu, aby přinášel divákovi estetický zážitek, ale aby jej velmi důrazně přiměl k přemýšlení nad problémy, které jsou součástí našeho života. A nejde jen o uvažování o obecných pojmech, jako je svoboda, umění či komerce, ale jde též – a v tomto případě především – o ekologii prostředí, v němž žijeme."
Jana Soprová, Divadelní noviny — celý článek můžete číst zde: Co je to tady za řev?! — www.divadelni-noviny.cz, 14.3.2016

Kredity

Režie: Linda Straub
Koncept a dramaturgie: Mathias Straub, Linda Straub
Scénografie: Mathias Straub, Linda Straub, Michal Horáček
Light design: Michal Horáček
Kamera: Klára Belicová
Účinkují: Tereza Bártová, Jakub Čermák, Petr Krumphanzl, Juraj Hellebrandt, Jiří Wehle

Premiéry: 4. a 7. března 2016, Divadlo Archa, Praha
Představení dne 24.2.2017 uvedeno v rámci festivalu Malá inventura 2017.

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Programu Kultura Evropské Unie.