Fenomenální mexická kytarová dvojice Rodrigo y Gabriela se po loňském úspěšném koncertu na festivalu Colours of Ostrava vrátí v dubnu do České republiky. Své neuvěřitelné hráčské umění na pomezí flamenca, divokých tanečních mexických stylů, ale i rocku a jazzu předvedou Rodrigo Sanchez a Gabriela Quintero 9. dubna v pražském Divadle Archa a 12. dubna v ostravské multifunkční aule Gong. Dvojice přijede v rámci turné k zatím poslední studiové desce 9 Dead Alive, na které vzdává ohnivou i lyrickou poctu devíti historickým osobnostem - například Eleonoře Akvitánské, Fjodoru Michajloviči Dostojevskému, Viktoru Franklovi či Antoniu de Torres Juradovi.
Legenda praví, že po každém koncertu si Rodrigo Sanchez a Gabriela Quintero musí ponořit ruce do ledové vody, jinak by jim prý shořely. Mezi jejich fanoušky patří například Robert Plant, Damien Rice, členové Metalliky nebo Barack Obama, který dvojici pozval koncertovat do Bílého domu a mexickému prezidentovi se pochlubil, že má jejich alba v iPodu. Prodali přes milion alb, jejich hudba zní na soundtraccích Pirátů z Karibiku: Na vlnách podivna nebo Kocoura v botách, vystupovali na největších světových festivalech, v prestižních televizních show i vyhlášených koncertních síních. Každý totiž chce naživo vidět umění energické dvojice, která si na podiu vystačí pouze se dvěma akustickými kytarami.
Gabriela ohromuje zuřivou rychlostí, fingerstyle technikou inspirovanou flamencem a rytmickým využíváním nástroje coby bicích. Na Rodrigovi pak visí znamenitá sóla, vynalézavé melodické linky a náladové zvuky. Latinskoamerické rytmy, flamenco a divoké taneční mexické styly mají v krvi, intuitivně je ale v interakci s rockem, irskými vlivy a jazzovou improvizací jiskřivě taví do svébytné, žánrově se naprosto vymykající, agresivně rytmické podoby. Rodrigo y Gabriela prosluli také originálními verzemi skladeb Led Zeppelin, Metalliky, Hendrixe, Rage Against the Machine nebo Radiohead.
Životní příběh Rodriga Sancheze a Gabriely Quintero naplňuje všechna klišé modelu Zrodila se hvězda. Dva těžcí metalisté, neznající dodnes noty, utekli ve dvaceti letech za obživou do Irska, kde začali hrát na ulicích a svatbách. /„Mexickou hudbu a salsu jsme upřímně nenáviděli, byl to jeden z důvodů, proč jsme hráli trash metal. V Evropě jsme mexickou rytmickou hudbu ale začali vnímat jinak. Najednou jsme si uvědomili, že bychom jí měli věnovat pozornost/,“ vysvětlil Rodrigo jeden z důvodů, proč se z nich v hudební velmoci Irsku stal brzy naprostý fenomén. Neodolal mu ani Damien Rice, který mexické dvojici nabídl natočení alba, a tím je postrčil na dráhu budoucích světových hvězd.
Rodrigo a Gabriela v Arše kouzlili s kytarami / fotogalerie — musicserver.cz