Digitalizace trhu práce a genderové (ne)rovnosti v době post-covidové
Sociologický ústav Akademie věd ČR
 
debata  

Pandemie covid-19 se v uplynulých dvou letech promítla prakticky do všech sfér našeho života. Opatření, která přijaly vlády v různých zemích, zasáhla do vzdělávání, péče o děti, trhu práce a dalších oblastí. Jak ukazují průběžné výsledky mezinárodního projektu RESISTIRÉ, na jehož realizaci se Sociologický ústav podílí, pandemie přitom významněji dopadla na ženy a další skupiny, které byly ohrožené diskriminací, sociálním vyloučením nebo chudobou již v před-covidové době. 


Uvedení  
Ke stažení  

V souvislosti s proměnou trhu práce v důsledku covid-19 věnuje projekt RESISTIRÉ pozornost tématu, které má potenciál existující genderové a další nerovnosti zmírnit - a tím je digitalizace a práce na dálku (tzv. teleworking). Jaká rizika a příležitosti s sebou tyto proměny přinášejí? Mohou přispět ke snadnějšímu slaďování rodinného a pracovního života? Je teleworking, včetně online meetingů a školení, příležitostí ke snadnějšímu kariérnímu postupu pro rodiče malých dětí a pracující s pečujícími povinnostmi? Koho naopak postupující digitalizace může z trhu práce vytlačit a jak takové negativní dopady minimalizovat? Jaké dopady má práce na dálku na produktivitu a duševní pohodu? A jakým způsobem reflektuje téma digitalizace v post-covidové době Národní plán obnovy, který na pilíř digitální transformace vyčlenil přes 28 mil. Kč?
 
O těchto a dalších otázkách budou v rámci online debaty diskutovat výzkumnice Sociologického ústavu působící na projektu RESISTIRÉ a přizvané expertky/experti na téma digitalizace, trhu práce a genderové rovnosti.

Živý stream debaty poběží na facebooku a YouTube.

 

Sociologický ústav AV ČR ► https://www.soc.cas.cz/