aneb Veselý pořad o zpackaném životě jednoho umělce
Večer plný vyprávění, ukázek z filmů, videoklipů a TV pořadů, písní a snad i tanců.
Kromě oslavence se večera zúčastní řada hostů a Burianových životních spolupracovníků – Jiří Dědeček, Daniel Fikejz, Magda Šebestová, Vít Klusák, Filip Remunda, Pavel Klusák, Jiří Burian, Dušan Navařík, Zdeněk Dočekal a další…
Jan Burian zve všechny hosty a diváky k neformálnímu setkání před začátkem pořadu (od 19:00 ve foyer divadla Archa).
Autoportrét 70 nebude sentimentálním vzpomínáním na to, co bylo a už není, ale slavnostním zastavením v proudu neustávající Burianovi práce a tvorby. To nejaktuálnější autor představí v závěru večera, kdy bude pokřtěna Zpívající kniha aneb Život ve škvíře 1970–2020 (Galén 2022). Jde o soubor všech Burianových písňových textů opatřených odkazy na audionahrávky.
Ve foyer Divadla Archa proběhne 27. 3. od 19:00 v rámci pořadu Jan Burian - Autoportrét 70 prodejní výstava autorských PF Jana Buriana ve formátu A3, která budou vytištěna na kappa deskách. K prodeji budou také starší plakáty a PF v malých formátech na kartónu. Výtěžek z prodeje vystavených PF bude věnován na konto pomoci Ukrajině.
Jan Burian (*1952)
Písničkář, spisovatel, dokumentarista a kulturní aktivista.
Vystudoval žurnalistiku, pracoval jako redaktor hudebního měsíčníku Melodie a pak se dal na dráhu písničkáře. Od roku 1970 absolvoval kolem 5000 vystoupení. První tisícovku koncertů odehrál společně s Jiřím Dědečkem, s nímž tvořili po dobu jedenácti let uměleckou dvojici. Od roku 1985 pak vystupoval či nahrával s mnoha dalšími partnery – s Petrem Skoumalem, Danielem Fikejzem, dvojicí Jan Jeřábek – František Janče, s Vlastislavem Matouškem, svými syny Janem a Jiřím Burianovými, s improvizátorem Jaroslavem Kořánem, skupinou Bizarre Band, pohybující se mezi žánry - od klasické hudby po jazz či šanson. Po předchozích více než dvou desítkách hudebních alb mu v minulém roce vychází další dvě: První láska, (s rockovou kapelou Jan Burian Band), a intimní album Noční tanec (pouze za doprovodu klavíru)
Kromě hudby se Jan Burian věnuje psaní fejetonů (zatím vyšly v pěti knihách) a knih o cizích zemích, kterým odmítá říkat cestopisy (Sága o cestě na Island, Výlet do Portugalska, Chilský deník aj.). Je také autorem zásadní publikace o svém otci – Nežádoucí návraty E. F. Buriana (Galén a nejnověji i o matce, spisovatelce a herečce Zuzaně Kočové (Protančit život, Galén 2021).
Česká televize uvedla kromě jiného celkem 135 pořadů cyklu Posezení s Janem Burianem a 19 dokumentů nazvaných Burianův den žen (společně s Vítem Klusákem a Filipem Remundou). S Pavlem Kouteckým Jan Burian natočil i několik dokumentů v zahraničí (Islandská paměť, Chilské deníky aj.).
Jan Burian je mnohaletým organizátorem volného sdružení Osamělých písničkářů, zakladatelem Klubu islandských fanatiků a autorem provokativních polemik: „Kopírování zachraňuje hudbu“ aj.
S Divadlem Archa spolupracuje Jan Burian od samého začátku jeho existence, pravidelně uvádí různé pořady, setkání, koncerty... Z úryvků z této spolupráce vydal Galén 2CD Jan Burian: Dvacet let v Arše. Ačkoli skutečnost, že Jan Burian v Divadle Archa opakovaně vystupuje, vzniká především na základě dobré spolupráce, pojí Jana Buriana k tomuto prostoru ještě fakt, že zde v poválečném období sídlilo divadlo D34 jeho otce E. F. Buriana.
www.janburian.cz