Skvělý osud Amadou Hampâté Bâ
festival Tvůrčí Afrika
 
divadlo  

Divadelně-hudební pocta jedné z nejvýznamnějších osobností Mali, autorovi a vizionáři Amadou Hampâté Bâ.


Uvedení  
Ke stažení  

„Když v Africe zemře stařec, je to, jako když vyhoří knihovna.“ To je Ta Věta, často citovaná, občas mylně přiřknutá ústní tradici, ale byl to právě Amadou Hampâté Bâ, který ji vyslovil v roce 1960 na zasedání UNESCO a od té doby je často uváděna v různých interpretacích.

Od dogonského útesu Bandiagara v Mali, kde se v roce 1900 narodil, po shromáždění UNESCO, prezidentské paláce, pracovny Francouzského institutu Černé Afriky v Dakaru, řečnické pulty mezinárodních konferencí, korespondenci s celým světem žádající o audienci v jeho bydlišti v Abidjanu až do konce jeho života v roce 1990, se Amadou Hampâté Bâ neustále obracel k velkému množství lidí. Mnohé variace jeho příběhů, vědeckými pracemi a doslovnými překlady počínaje a upravenými verzemi pro mládež konče, svědčí o jeho touze předávat, sdílet. Jeho knihy jsou čtivé a protkané anekdotami, pikantními aforismy, jsou prosty těžkopádné didaktičnosti, představují skutečnou lekci života. A v neposlední řadě skrývají v sobě naléhavou aktuálnost. Jde tedy o skvělý osud člověka a velkého umělce, jemuž je vzdána čest. (Bernard Magnier)

Kredity

Představení se koná v rámci 15. ročníku festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani www.tvurci-afrika.simplesite.com a Týdne Afriky, pořádaného MZV ČR.

S podporou MHMP, SFK a Francouzského velvyslanectví a Francouzského institutu v Praze.

Autor textu: Bernard Magnier
Režie: Hassane Kassi Kouyaté
Hrají: Habib Dembélé, Tom Diakité (zpěv a hudba)
Light design: Cyril Mulon
Kostýmy: Anuncia Blas
Produkce: Compagnie Deux Temps Trois Mouvements

 

Bernard Magnier
Autor scénáře Le Fabuleux destin d’Amadou Hampâté Bâ (Skvělý osud Amadou Hampâté Bâ), publicista, autor několika knih a jeden z předních odborníků na africké frankofonní literatury. Spolupracuje s různými periodiky a rozhlasem, řídí edici Lettres africaines v nakladatelství Actes Sud. Zároveň je dramaturgem festivalu Littératures métisses v Angoulême. Od roku 2005 je literárním poradcem divadla TARMAC – mezinárodní frankofonní scény v Paříži. Byl hostem 12. ročníku Tvůrčí Afriky v roce 2016.

Hassane Kassi Kouyaté
Režisér inscenace Le Fabuleux destin d’Amadou Hampâté Bâ (Skvělý osud Amadou Hampâté Bâ), mj. také vypravěč, herec, hudebník a tanečník. Pochází z Burkiny Faso, z rodiny griotů. Jeho otec byl jedním z prvních burkinabských herců Sotigui Kouyaté, který pracoval s Peterem Brookem, mj. na jeho slavné Mahábháratě. Jeho bratr je známý filmový režisér Dani Kouyaté. Zprvu působil v několika divadelních společnostech v Africe. Posléze se stal uměleckým ředitelem a režisérem společnosti Deux Temps Trois Mouvements v Paříži a uvedl asi dvacítku inscenací, z nichž jmenujme např. L´Etrangère Cayi Makhele v Havaně či Fontatine Solaire v národním divadle Tropique Atrium na Martiniku, jehož byl také v letech 2015-2018 ředitelem. Poslední jmenovanou inscenaci lze vidět 28. května v Brně v rámci festivalu Divadelní svět Brno v sekci Evropa mimo Evropu. Od roku 2019 je Hassane Kassi Kouyaté jmenován ředitelem festivalu Frankofonie v Limoges.

Habib Dembélé
Herec inscenace Le Fabuleux destin d’Amadou Hampâté Bâ (Skvělý osud Amadou Hampâté Bâ). Pochází z Mali. Vystudoval Národní umělecký institut v Bamaku. Zprvu pracoval v národním divadle Kotéba, poté založil společně s Ousmanem Sow a Michelem Sangaré skupinu Compagnie Gouakoulou a nakonec zformoval svůj vlastní soubor Guimba National. Od roku 1997 spolupracuje s nadací Mandeka Théâtre. Je autorem několika divadelních her, románů a poezie. V roce 2002 kandidoval na prezidenta Mali. Bohužel jen z legrace. V Arše se poprvé představil v roce 2007 v představení Sizwe Banzi je mrtev v režii Petera Brooka. Hrál také v dalších Brookových inscenacích jako např. Hamlet a Tierno Bokar.  

Tom Diakité
Zpěvák a multiinstrumentalista inscenace Le Fabuleux destin d’Amadou Hampâté Bâ (Skvělý osud Amadou Hampâté Bâ). Pochází z jihu Mali a má královské předky. Hraje na nástroje jako ngoni, kora, sanza a perkuse. Spolupracoval s mnohými africkými hudebníky jako např. Touré Kunda, Salif Keïta, Mory Kanté či s Gipsy King... Jeho první album v roce 1994 mělo ohromný úspěch. V tomtéž roce se podílel na albu Paris-Dakar, jehož výtěžek z prodeje byl věnován na prevenci AIDS v Africe. Proslavil se jako člen formace Tama. V roce 1999 a 2004 se podílel na vydání dvou alb pod značkou Real World Petera Gabriela. Skládá filmovou hudbu a hudbu pro taneční choreografie. Spolupracoval s Peterem Brookem na inscenacích Kostým a Tierno Bokar.