Divadlo Husa na provázku / Rudolf Sloboda
"Uvědomím si, že je 22. března 1989 a že jsem podruhé vdaná a že jsem byla svému muži nevěrná. Prvního jsem zabila. Toto slovo si opakuji často, abych si na to zvykla..."
Mladičká Uršula v sebeobraně či v afektu zabije svého nevěrného manžela. Po odpykání trestu se vrací na svobodu, svět kolem se tváří jakoby nic, ale ona ví, že v ní se mnohé změnilo. Morálně i materiálně zdecimovaná malá vesnice nemůže bystré a racionální ženě nabídnout rozlet. Uršula se nemůže zbavit tíhy svého zločinu a jako nepokorná kajícnice v sobě nepřestává hledat stopu čehosi čistého, dobrého a nenarušeného, něčeho, co se nazývá Bohem. Novodobá Faidra, která je sama sobě obhájcem i soudcem.
Režie: J. A. Pitínský.
Rudolf Sloboda (1938 – 1995) je jedním z nejosobitějších slovenských spisovatelů druhé poloviny 20. století. Osamělý bard z Nové vsi byl celá sedmdesátá a osmdesátá léta vystaven ústrkům režimu, přesto napsal šestadvacet knih, z nichž mnohé na Slovensku, kde nebyla cenzura tak důsledná jako v Čechách, vyšly i v oficiálních edicích. Už za svého života byl označován za slovenského Egona Bondyho. Dokázal psát o Hegelovi stejně hluboce a srozumitelně jako o zednické práci, ač intelektuál a filozof, miloval hospodskou lůzu a v mnohém s ní souzněl, ba ji přeřvával. Celým jeho dílem se táhnou myšlenky na sebevraždu, kterou nakonec spáchal 6. října 1995. Právě život a dílo na hraně dělají ze Slobody velikána. Přitom byl a stále je nedoceněný, a pro české čtenáře téměř neobjevený.
Odkazy:
Kredity
Režie: J. A. Pitínský
Překlad: Julius Júl, Júlia Junová
Dramatizace: Ala All, Boby Bobb
Hudba: Richard Dvořák (Živé kvety, Alí Ibn Rašíd)
Dramaturgie: Simona Petrů
Výprava: Mona Hafsahl
Hrají:
Pavel Zatloukal, Naďa Kovářová, Vladimír Hauser, Dalibor Buš, Tereza Marečková, Pavlína Vaňková, Ondřej Jiráček, Ivana Hloužková, Jakub Rek, David Janík, Růžena Dvořáková, Simona Zmrzlá, Martin Donutil, Milan Holenda, Adam Mašura a Vanda Klestilová.
Premiéra: 26. února 2016 ve Velkém sále DHNP