Září 2022
Divadlo Continuo slaví 30 let od svého založení. U příležitosti tohoto výročí soubor připravuje několik akcí a projektů v průběhu roku 2022. Jedním z nich je festival 30 let Divadla Continuo v Praze, který se bude konat 19.–24. září 2022.
Divadlo Continuo je mezinárodní nezávislá divadelní skupina vedená režisérem a uměleckým vedoucím Pavlem Štouračem. Od Roku 1995 Divadlo Continuo sídlí a tvoří v jižních Čechách, v prostorách bývalé zemědělské usedlosti pojmenované Švestkový Dvůr, kde členové souboru trvale žijí a pracují.
Divadlo Continuo je skupina, která vyznává divadlo jako proces, potřebu a způsob bytí. Ačkoliv bývá charakterizováno jako fyzické či výtvarné divadlo, je jeho práci prakticky nemožné žánrově zařadit. Ve své tvorbě propojuje fyzické herectví s postupy loutkového divadla, živou hudbou a výraznou výtvarnou stylizaci.
Pro hereckou práci Divadlo Continuo je pak charakteristické hledání autentického a osobního výrazu. To vše vytváří nezaměnitelnou poetiku jednotlivých inscenaci.
www.continuo.cz/30let
Poledne
Divadelní inscenace o pěti minutách svobody
Divadelní inscenace Poledne v sobě spojuje dokumentární a fyzické divadlo vycházející z událostí, které následovaly po demonstraci osmi lidí na Rudém náměstí proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy 25. srpna 1968, a výtvarné divadlo neodbytných obrazů inspirovaných životem a poezií Natálie Gorbaněvské, Vadima Deloneho a dalších básníků sovětského disentu 60. a 70. let za doprovodu živé hudby smyčcového kvarteta.
Inscenace vychází ze stejnojmenné knihy Natalie Gorbaněvské, jež byla společně s lingvistou Konstantinem Babickim, básníkem Vadimem Delonem, dělníkem Vladimirem Dremljugou, anglistou Viktorem Fajnbergem, fyzikem Pavlem Litvinovem, lingvistkou Larisou Bogorazovou a studentkou Tatjanou Bajevovou jednou z osmi statečných, kteří 25. srpna 1968 pokojně demonstrovali na Rudém náměstí proti okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.
Demonstrace byla během několika minut rozehnána tajnými agenty KGB a její účastníci pozatýkání. Následovaly výslechy, soudy, vezeni, vyhnanství, pracovní tábory a nucené umístění v psychiatrických léčebnách. Natalie Gorbaněvská, v té době matka malého dítěte, byla zatčena až po více než roce.
Než se tak v prosinci 1969 stalo, informovala pravidelně zahraniční média o procesu s jejími kolegy a přáteli a o průběhu líčení napsala knihu Poledne, po jejímž vydání na západě se stal případ světoznámým.
Natalie Gorbaněvská byla stejně jako řada dalších tehdejších sovětských disidentů (Viktor Fajnberg, Vladimir Bukovsky), umístěna v psychiatrické léčebně pro údajnou schizofrenii se specifickou diagnózou tehdejšího brežněvského režimu „blud reformismu“. Po propuštění emigrovala v roce 1975 do Paříže, kde žila až do své smrti v roce 2013.
Impuls pro zpracování tohoto tématu vznikl v srpnu roku 2013 po událostech, které se odehrály 25. srpna 2013, kdy byla na Rudém náměstí v Moskvě zadržena bezpečnostními složkami desítka osob, které si sem přišly připomenout protestní shromáždění proti okupaci Československa armádami Varšavské smlouvy v srpnu 1968.
Pavel Štourač, umělecký vedoucí Divadla Continuo, proti tomuto zásahu veřejně vystoupil, spojil se s několika zadrženými demonstrujícími včetně Natalie Gorbaněvské a inicioval petici Za Vaši i naši svobodu, jež byla předána Velvyslanectví Ruské federace v České republice.
Samotné přípravě inscenace Poledne předcházel rozsáhlý výzkum, zahrnující jak studium historických dokumentů a konzultace s českými i zahraničními historiky, tak rozhovory s žijícími účastníky demonstrace, jejich dětmi a se členy tehdejšího sovětského disentu.
Média:
(...) Continuo nabízí zážitek a vjem přímo fyzicky hmatatelný – sluší se dodat s obrovským nasazením a těžko popsatelnou opravdovostí či snad důvěrou v téma (...)
Tělo a duše nemají chvíli klid, zmítají se v neustálém strachu, ztrácejí „půdu pod nohama“.
Ester Žantovská, ArtZóna
Mnohem spíše než o dokumentární divadlo jde o divadlo pohybové, z hlediska žánru vysoce sugestivní. Velkou zásluhu na tom nese živá hudba Elii Morettiho v podání smyčcového kvarteta(...)
Kateřina Kykalová, Divadelní noviny
I přes tíži výpovědi, kterou samozřejmě nečeká úlevný konec, však jako celek působí Poledne překvapivě křehce. Continuo se s těžkým tématem vyrovnalo skvěle.
Tomáš Šťástka, iDnes
Kredity
Režie: Pavel Štourač
Námět a koncept: Divadlo Continuo
Dramaturgie: Divadlo Continuo, Marek Turošík
Výtvarný koncept, scénografie: Helena Štouračová a Pavel Štourač
Hudba / Sound design: Elia Moretti a kol.
Light-design: Jan Hugo Hejzlar
Účinkují: Sara Bocchini, Kateřina Šobáňová, Ludmila Ješutová, Sean Henderson, Felix Baumann, Pavel Štourač
Markéta Lábusová (housle, zpěv), John Robin Bold (kytara, elektronika), Petr Tichý (kontrabas), Urban Megušar (violoncello)
Produkce: Zuzana Bednarčiková, Markéta Krejčová, Art Prometheus
Booking: Nikola Križková
Datum premiéry: 17.3. 2018
Délka inscenace: 60 min
Říjen 2022
Listopad 2022
St
20:00
Maceo Parker
Pořádá ISAMAX s.r.o.přesunuto z 6.4.2020, 25.10.2020, 11.4.2021 a 20.3.2022
Prosinec 2022
Ne
20:00
EKG O Lásce a Tmě
Večerem provázejí Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš.Po
20:00